EFR32BG22 Bluetooth Low-Energy 5.2 SoC Family
Image of Silicon Labs EFR32BG22 Bluetooth Low-Energy 5.2 SoC FamilySilicon Labs' designed the EFR32BG22 (BG22) Wireless Gecko family of SoCs to meet the unique requirements of high-volume, battery-powered Bluetooth products. Featuring an ultra-low transmit and receive power (3.6 mA TX at 0 dBm, 2.6 mA RX) and a high-performance, low-power M33 core (27 µA/MHz active, 1.2 µA sleep) – BG22 delivers industry-leading energy efficiency that can extend coin cell battery life beyond five years.
Radio
  • Bluetooth 5.2
  • +6 dBm TX
  • -106.7 dBm RX (125 Kbps)
  • AoA and AoD
Ultra-Low Power
  • 3.5 mA TX (radio)
  • 2.6 mA RX (radio)
  • 1.4 µA EM2 with 32 kB RAM
  • 0.5 µA w/ RTC in EM4
World Class Software
  • Bluetooth 5.2
  • Bluetooth mesh LPN
  • Direction-finding
  • Apple HomeKit
Compact Size
  • 5x5 QFN40 (26 GPIO)
  • 4x4 QFN32 (18 GPIO)
  • 4x4 TQFN32 (18 GPIO)
Arm® Cortex®-M33 with TrustZone
  • 76.8 MHz
  • FPU and DSP
  • 352/512 kB of Flash
  • 32 kB RAM
Peripherals Fit for Purpose
  • 2x USART, 2x I²C, 2x PDM, and GPIO
  • 12-bit ADC (16 channels)
  • Built-in temperature sensor with +/-1.5°C
  • 32 kHz, 500 ppm PLFRCO eliminates crystal