TP65B110HRU 650 V 110 mΩ High-Voltage GaN Bidirectional Switch
The Renesas TP65B110HRU 650 V 110 mΩ high-voltage GaN bidirectional switch offers built-in freewheeling diode with low voltage drop
Image of Renesas TP65B110HRU 650 V 110 mΩ High-Voltage GaN Bidirectional SwitchThe TP65B110HRU is a 650 V 110 mΩ common-drain bidirectional switch (BDS) built on the Renesas SuperGaN® Gen I bidirectional platform. It conducts current and blocks voltage in both directions with the smallest footprint and an excellent switching figure of merit. The device combines a monolithic, bidirectional high-voltage, depletion-mode GaN with normally off, low-voltage silicon MOSFETs to provide superior performance, high threshold for standard gate-drive compatibility, easy integration, and robust reliability for advanced power applications.
Features
  • ±650 V continuous peak AC and DC rating, ± 800 V transient rating
  • Insulated gate with a high threshold (VTH)
  • Built-in freewheeling diode with low voltage drop
  • Zero reverse recovery charge
  • Low gate charge (Qg) and low output charge (Qoss)
  • High dv/dt immunity
  • High di/dt immunity
  • Soft and hard switching capability
  • Transient overvoltage capability
  • 2 kV ESD capability (HBM and CDM)
  • JEDEC-qualified GaN technology
  • RoHS compliant and halogen-free packaging
ImagemNúmero de peça do fabricanteDescriçãoAvailable QuantityPreçoVer detalhes
Novos produtos
650V, 110 M GAN BDS IN TOLT