RAJ306001/10 Integrated Motor Control ICs
The single package motor control IC integrates an RL78/G1F MCU in an 8 mm x 8 mm all-in-one package. With more efficient MOSFET switching, motor drive efficiency is improved by 35% and better thermal performance eliminates the need for a heat sink to further reduce external components.
Features
  • MCU and analog front end (AFE) in one package
  • Wide input range: 60 V max
  • 6 V to 42 V (RAJ306010)
  • 6 V to 30 V (RAJ306001)
  • 500 mA sink/source drive, internal dead time generator, and slew rate control