GCD188R72A472KA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 273,926
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
YAGEO
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 11
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCD188R72A472KA01J
DigiKey Part Number
490-GCD188R72A472KA01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCD188R72A472KA01J
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCD188R72A472KA01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)