GCM188R72A472KA37J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 81,126
Datasheet
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R72A472KA37J
DigiKey Part Number
GCM188R72A472KA37J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R72A472KA37J
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM188R72A472KA37J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)