NVF3055-100T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 10,616
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 17,836
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Parametric Equivalent
Flip Electronics
N-Channel 60 V 3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)
NVF3055-100T1G
DigiKey Part Number
NVF3055-100T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVF3055-100T1G
Description
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NVF3055-100T1G Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
455 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 1.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA