ZXMS6006DGTA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 11,963
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 14,315
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.8A SOT-223-3
ZXMS6006DGTA
DigiKey Part Number
ZXMS6006DGTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMS6006DGTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMS6006DGTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6006DGTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZXMS6006DGTA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
2.8A
Mfr
Rds On (Typ)
75mOhm
Series
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Auto Restart
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q101
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
SOT-223-3
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V