STM32L071CBT6TR
DigiKey Part Number
497-18817-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18817-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18817-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L071CBT6TR
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L071CBT6TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 13x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz