PIC24FJ64GA002-I/SP
DigiKey Part Number
PIC24FJ64GA002-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GA002-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC24FJ64GA002-I/SP Models
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)