PIC24FJ16GA002-E/SS
DigiKey Part Number
PIC24FJ16GA002-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ16GA002-E/SS
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC24FJ16GA002-E/SS Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)