PIC24FJ128GL302T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24FJ128GL302T-I/SS |
Description | IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Program Memory Type FLASH |
Mfr | RAM Size 8K x 8 |
Series | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Data Converters A/D 9x10/12b |
Part Status Active | Oscillator Type External |
DigiKey Programmable Not Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor PIC | Grade Automotive |
Core Size 16-Bit | Qualification AEC-Q100 |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 28-SSOP |
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT | Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |