PIC24FJ128GA702-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24FJ128GA702-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ128GA702-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC24FJ128GA702-I/ML Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz