PIC24F16KA301-I/SS
DigiKey Part Number
PIC24F16KA301-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KA301-I/SS
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
PIC24F16KA301-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)