PIC24F08KA101-I/SO | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC24F08KA101-I/SO-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24F08KA101-I/SO |
Description | IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC24F08KA101-I/SO Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 1.5K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 9x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 16-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 20-SOIC |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |