PIC18F4550-I/ML | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC18F4550-I/ML-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F4550-I/ML |
Description | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F4550-I/ML Models |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 2K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 13x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 48MHz | Mounting Type Surface Mount |