PIC16F84A-04/P
DigiKey Part Number
PIC16F84A-04/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F84A-04/P
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F84A-04/P Models
EEPROM Size
64 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
4MHz
Supplier Device Package
18-PDIP
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)