PIC16F72-I/SP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F72-I/SP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F72-I/SP |
Description | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SPDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F72-I/SP Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 128 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 5x8b |
DigiKey Programmable Verified | Oscillator Type External |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Through Hole |
Speed 20MHz | Supplier Device Package 28-SPDIP |
Connectivity I2C, SPI | Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) |