PIC16F18877-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F18877-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18877-I/P
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 40-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18877-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)