PIC16F1619-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1619-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1619-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz