PIC16F1613-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F1613-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1613-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1613-I/P Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)