PIC16F15214T-I/SN
DigiKey Part Number
150-PIC16F15214T-I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15214T-I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15214T-I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15214T-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 8-SOIC
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5/2x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)