PIC16F1512-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F1512-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1512-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1512-I/SS Models
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)