PIC12F683-E/MD
DigiKey Part Number
PIC12F683-E/MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F683-E/MD
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC12F683-E/MD Models
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz