PIC12F519T-I/MS
DigiKey Part Number
PIC12F519T-I/MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F519T-I/MSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F519T-I/MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F519T-I/MS
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-MSOP
EDA/CAD Models
PIC12F519T-I/MS Models
RAM Size
41 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-MSOP
Speed
8MHz
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)