PIC10F204-E/P
DigiKey Part Number
PIC10F204-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F204-E/P
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 384B (256 x 12) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC10F204-E/P Models
RAM Size
16 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
4MHz
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)