ATTINY85-20MUR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATTINY85-20MUR |
Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATTINY85-20MUR Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 512 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 4x10b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |