SMDJ28AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ28AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ28AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ28AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ28AH
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 66.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V