SMCJ40A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 278
STMicroelectronics
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ40A-13
DigiKey Part Number
SMCJ40ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40A-13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ40A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V