SMCJ40AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,201
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 278
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 0
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Comchip Technology
64.5V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ40AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ40AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40AE3/TR13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V