CPDQ3V3U-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 4,000
Datasheet
10.4V Clamp 9.8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402/SOD-923F
CPDQ3V3U-HF
DigiKey Part Number
641-1477-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1477-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1477-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDQ3V3U-HF
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10.4VC 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CPDQ3V3U-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
102W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
80pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Package / Case
SOD-923
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.8A (8/20µs)