CPDQC3V3TU-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CPDQC3V3TU-HF |
Description | ESD PROTECTION DIODES |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402C/SOD-923F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 180W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 114pF @ 1MHz |
Unidirectional Channels 1 | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 5V | Package / Case 0402 (1006 Metric) |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V | Supplier Device Package |