V15T16-CZ100A06
DigiKey Part Number
V15T16-CZ100A06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-CZ100A06
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
60gf
Series
Release Force
10gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.812" (20.6mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.125" (3.2mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.050" (1.3mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.047" (1.2mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C