AC05000002007JAC00
DigiKey Part Number
749-AC05000002007JAC00CT-ND - Cut Tape (CT)
749-AC05000002007JAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC05000002007JAC00
Description
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC05000002007JAC00 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)