VCUT15G1-SD0HG4-08
DigiKey Part Number
112-VCUT15G1-SD0HG4-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCUT15G1-SD0HG4-08
Description
TVS DIODE 15VWM 26VC CLP0603
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CLP0603
Category
Power - Peak Pulse
65W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
5.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
15.8V
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)