IFSC3232DBER1R4N01
DigiKey Part Number
541-IFSC3232DBER1R4N01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC3232DBER1R4N01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC3232DBER1R4N01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC3232DBER1R4N01
Description
FIXED IND 1.4UH 7A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 µH Shielded Wirewound Inductor 7 A 7mOhm 3131 (8080 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IFSC3232DBER1R4N01 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
63MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3131
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
9A