PS24V-3.75
DigiKey Part Number
2414-PS24V-3.75-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS24V-3.75
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
No Load Power Consumption
500mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Retail Package
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Region Utilized
International
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Form
Desktop (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Cord
Cord Length
47" (1.20m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
5.50" L x 2.40" W x 1.30" H (139.7mm x 61.0mm x 33.0mm)
Current - Output (Max)
3.75A