OPB350W250Z
DigiKey Part Number
365-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPB350W250Z
Detailed Description
Optical Sensor Liquid 0.250" (6.35mm) Phototransistor Module, Pre-Wired
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPB350W250Z Models
Category
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA
Series
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Sensing Distance
0.250" (6.35mm)