P160KN-0QC15B100K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 987-1300-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P160KN-0QC15B100K |
Description | POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.2W, 1/5W PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | P160KN-0QC15B100K Models |
Category | Adjustment Type Side Adjustment |
Manufacturer TT Electronics/BI | Rotation 300° |
Series | Resistive Material Conductive Plastic |
Packaging Tray | Termination Style PC Pins |
Part Status Active | Actuator Type Knurled and Slotted |
Resistance (Ohms) 100k | Actuator Length 0.591" (15.00mm) |
Tolerance ±20% | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Power (Watts) 0.2W, 1/5W | Bushing Thread M7 x 0.75 |
Built in Switch None | Mounting Type Panel Mount |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm) |