THN 10-7211WIR
DigiKey Part Number
1951-THN10-7211WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 10-7211WIR
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 36V - 160V Input
EDA/CAD Models
THN 10-7211WIR Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Current - Output (Max)
2A