LED25W-72-C0350-TE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
350mA 36 ~ 72V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED25W-72-C0350-TE
DigiKey Part Number
LED25W-72-C0350-TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED25W-72-C0350-TE
Description
LED DRIVER CC AC/DC 36-72V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LED25W-72-C0350-TE Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Power (Watts)
25 W
Series
Dimming
ELV
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66, NEMA 4
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
86%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
100VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Voltage - Output
36 ~ 72V