TPS65010RGZR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS65010RGZR |
Description | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 48VQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 48-VQFN (7x7) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS65010RGZR Models |
Category | Battery Pack Voltage 4.2V |
Manufacturer Texas Instruments | Voltage - Supply (Max) 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Interface I2C, USB |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer | Mounting Type Surface Mount |
Number of Cells 1 | Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad |
Current - Charging Constant - Programmable | Supplier Device Package 48-VQFN (7x7) |
Fault Protection Over Temperature | Base Product Number |
Charge Current - Max 500mA |