LP3985IM5-4.7/NOPB
DigiKey Part Number
LP3985IM5-4.7/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3985IM5-4.7/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3985IM5-4.7/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3985IM5-4.7/NOPB
Description
IC REG LINEAR 4.7V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP3985IM5-4.7/NOPB Models
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.7V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA