LM46000AQPWPRQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM46000AQPWPRQ1 |
Description | IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 500mA 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM46000AQPWPRQ1 Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Voltage - Output (Max) 28V |
Series | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration Positive | Grade Automotive |
Topology | Qualification AEC-Q100 |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Supplier Device Package 16-HTSSOP |
Voltage - Input (Max) 60V | Base Product Number |