CD74HC4053M96
DigiKey Part Number
296-14532-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-14532-1-ND - Cut Tape (CT)
296-14532-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC4053M96
Description
IC SWITCH SPDT X 3 130OHM 16SOIC
Detailed Description
3 Circuit IC Switch 2:1 130Ohm 16-SOIC
EDA/CAD Models
CD74HC4053M96 Models
Category
Voltage - Supply, Dual (V±)
±1V ~ 5V
Manufacturer
Texas Instruments
-3db Bandwidth
200MHz
Digi-Reel®
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
8pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100nA
Switch Circuit
SPDT
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
2:1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
3
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
On-State Resistance (Max)
130Ohm
Supplier Device Package
16-SOIC
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
5Ohm
Base Product Number
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 6V