FS1406-1050-AS
DigiKey Part Number
445-FS1406-1050-ASTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-FS1406-1050-ASCT-ND - Cut Tape (CT)
445-FS1406-1050-ASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS1406-1050-AS
Description
DC DC CONVERTER 1.05V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 1.05V 6A 4.5V - 16V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS1406-1050-AS Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
6A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
17-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.13" L x 0.13" W x 0.06" H (3.3mm x 3.3mm x 1.5mm)
Voltage - Input (Max)
16V