XMS500KB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-2895-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XMS500KB |
Description | AC/DC CONVERTER 36V 500W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | XMS500KB Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial), Medical |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 92% |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 7.09" L x 4.21" W x 1.85" H (180.0mm x 107.0mm x 47.0mm) |
Voltage - Output 1 36V | Base Product Number |
Current - Output 1 13.8 A |