PYH200-72WS24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-PYH200-72WS24-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PYH200-72WS24 |
Description | DC DC CONVERTER 24V 200W |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 8.4A 14V - 160V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PYH200-72WS24 Models |
Category | Voltage - Isolation 4.2 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial), Railway |
Series | Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Part Status Active | Efficiency 88% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case Half Brick |
Voltage - Input (Min) 14V | Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
Voltage - Input (Max) 160V | Supplier Device Package Half Brick |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 8.4A | Approval Agency CE, UKCA |
Power (Watts) 202 W | Standard Number 62368-1 |