PXD60-48WS12
DigiKey Part Number
285-PXD60-48WS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD60-48WS12
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXD60-48WS12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W