PH300A280-48
DigiKey Part Number
285-PH300A280-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH300A280-48
Description
DC DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 6.3A 200V - 425V Input
EDA/CAD Models
PH300A280-48 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
200V
Voltage - Input (Max)
425V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
6.3A