PFE1000FA-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 21A 85 ~ 265 VAC Input
PFE1000FA-48
PFE1000FA-48
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE1000FA-48
DigiKey Part Number
285-2516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1000FA-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PFE1000FA-48 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Bulk
Size / Dimension
6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
21A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
1008 W